top
logo


Artykuły
Przegląd systemów sieciowych (trochę historii) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 maja 2009 12:16

Sieci komputerowe

przegląd systemów sieciowych.

Większość z przedstawionych w tym artykule systemów  sieciowych obecnie nie jest już wykorzystywana w nowych instalacjach (w których w zasadzie niepodzielnie panuje Ethernet w topologii gwiazdy i skrętka nieekranowana, światłowody oraz... coraz częściej sieci bezprzewodowe). Jednak warto zapoznać się z historią gdyż w starych sieciach, które nie były modernizowane można się jeszcze natknąć na niektóre z tych rozwiązań.

Poprawiony: niedziela, 13 grudnia 2009 15:53
Więcej…
 
Metody dostępu do sieci i fizyczne środki łączności PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 maja 2009 12:00
We wszystkich systemach sieciowych, za wyjątkiem sieci o topologii gwiazdy, fizyczne środki łączności są dzielone pomiędzy wszystkich użytkowników, sygnały przesyłane siecią docierają do wszystkich stacji oraz wszystkie stacje mogą jednocześnie przystąpić do nadawania. W takiej sytuacji może dość do konfliktu. Istnieje wiele metod dostępu zapobiegających sytuacjom konfliktowym. Kontrola ta może przyjąć jedną z następujących form:
Poprawiony: niedziela, 13 grudnia 2009 15:54
Więcej…
 
Topologia sieci komputerowej. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 maja 2009 10:25

 

Charakterystyczną cechą sieci komputerowej jest jej topologia - w tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze topologie sieci komputerowych.

 

Poprawiony: niedziela, 13 grudnia 2009 15:59
Więcej…
 
Podział systemów sieciowych. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 maja 2009 09:51

Sieci komputerowe - podział

Podziału systemów sieciowych można dokonać biorąc pod uwagę szereg różnych kryteriów. Podstawowe z nich to: zasięg terytorialny, architektura systemu i topologia sieci. Biorąc pod uwagę zasięg terytorialny - wyróżnia się trzy typy sieci: LAN, MAN i WAN.
Poprawiony: niedziela, 13 grudnia 2009 16:04
Więcej…
 
Rys historyczny, przegląd i podział systemów sieciowych. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 maja 2009 09:43
Pierwsze lokalne sieci komputerowe (LAN) powstały w ośrodkach akademickich w połowie lat 70-ych. Ich prekursorem była sieć Aloha założona pod koniec lat 60-ych na Uniwersytecie Hawajskim, łącząca 7 ośrodków akademickich położonych na wyspach z centrum komputerowym na wyspie Oahu. Komunikacja między ośrodkami była utrzymywana drogą radiową . Inne warte wspomnienia sieci to Cambridge Ring, która powstała w roku 1974 na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii, oraz powstała w roku 1975 w centrum badawczym firmy Xerox w Palo Alto sieć Ethernet. Kolejnym ważnym momentem w rozwoju lokalnych sieci komputerowych było opracowanie w 1985 roku przez  IBM sieci Token Ring.
Poprawiony: niedziela, 13 grudnia 2009 16:09
Więcej…
 bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Valid XHTML and CSS
Reklama: