top
logo


Definicja i zalety sieci komputerowej. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 maja 2009 09:28

Definiując pojęcie sieci lokalnej można stwierdzić, iż jest to sieć łącząca użytkowników na niewielkim obszarze (zakład pracy, budynek, biuro). Nie zmniejszając możliwości pojedynczych komputerów, umożliwia dzielenie informacji oraz wspólne korzystanie z urządzeń peryferyjnych.

Obecnie o wzrastającej popularności komputerów osobistych (PC) decydują takie czynniki jak relatywnie niska cena i łatwość obsługi. Dla komputeryzujących się instytucji oznacza to - w przypadku użytkowania pojedynczych stanowisk - redundancję oprogramowania oraz redundancję i rozproszenie danych, co ma znaczny wpływ na zwiększenie kosztów eksploatacji. Pojedyncze izolowane stanowisko komputerowe wymaga własnej pamięci masowej, peryferiów, oprogramowania oraz plików z danymi.

W takim przypadku dochodzi również do niepełnego wykorzystania urządzeń peryferyjnych, problemów z wymianą oraz zabezpieczeniem informacji. Przeważnie w danej instytucji na większości komputerów jest zainstalowany ten sam program (lub zestaw programów). Przekazywanie danych pomiędzy komputerami odbywa się za pomocą dyskietki. W tej sytuacji oczywistym wydaje się fakt istnienia znacznej redundancji danych. Oznacza to, że każda modyfikacja danych dokonana na jednym ze stanowisk (np: przyjęcie nowego pracownika) pociąga za sobą konieczność dokonania takich samych zmian na wszystkich komputerach danej instytucji.

Niezależność stanowisk roboczych nie musi oznaczać jednak ich izolacji. Potrzeba komunikacji, dostęp większej liczby użytkowników do urządzeń peryferyjnych, wymiana informacji oraz dzielenie danych to główne przyczyny wprowadzania i rozwoju lokalnych sieci komputerowych.

Sieci komputerowe umożliwiają również stworzenie jednolitego systemu obiegu dokumentów w instytucji. Dzięki temu raz wprowadzona informacja (np: faktura lub dane personalne nowo przyjętego pracownika) jest natychmiast dostępna na wszystkich komputerach danej instytucji.

Dzięki systemom sieciowym możliwa jest sprawna praca i współdziałanie programów różnych szczebli, likwidacja redundancji danych i oprogramowania co powoduje obniżenie kosztów eksploatacji systemu, stworzenie systemu obiegu dokumentów, a dzięki systemowi zabezpieczeń w jaki wyposażone są systemy sieciowe, zabezpieczenie danych przed utratą oraz nie upoważnionym dostępem (zarówno w przypadku odczytu jak i modyfikacji zawartych tam informacji).

 

Literatura:

Zydorowicz T.: PC i sieci komputerowe. PLJ Warszawa 1993

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Poprawiony: niedziela, 13 grudnia 2009 16:22
 

bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Valid XHTML and CSS
Reklama: