top
logo


Rys historyczny, przegląd i podział systemów sieciowych. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 maja 2009 09:43
Pierwsze lokalne sieci komputerowe (LAN) powstały w ośrodkach akademickich w połowie lat 70-ych. Ich prekursorem była sieć Aloha założona pod koniec lat 60-ych na Uniwersytecie Hawajskim, łącząca 7 ośrodków akademickich położonych na wyspach z centrum komputerowym na wyspie Oahu. Komunikacja między ośrodkami była utrzymywana drogą radiową . Inne warte wspomnienia sieci to Cambridge Ring, która powstała w roku 1974 na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii, oraz powstała w roku 1975 w centrum badawczym firmy Xerox w Palo Alto sieć Ethernet. Kolejnym ważnym momentem w rozwoju lokalnych sieci komputerowych było opracowanie w 1985 roku przez  IBM sieci Token Ring.
Sieci lokalne pozwalają instytucjom posiadającym komputer wraz z urządzeniami peryferyjnymi wygodnie połączyć wszystkie zasoby w jeden spójny system informatyczny, przy czym instalacja sieci praktycznie nie zmniejsza możliwości obliczeniowych połączonych nią komputerów. Szacunkowo jest to około 3% możliwości procesora. Alternatywnym rozwiązaniem dla sieci lokalnych są systemy wielodostępne, w których centralne miejsce zajmuje "duży" komputer z dołączonymi terminalami.

Obecnie jednak niska cena komputerów PC przemawia za sieciami lokalnymi. Poza tym istotną zaletą systemów sieciowych jest fakt, że awaria dowolnego z komputerów w sieci (za wyjątkiem serwera) nie przeszkadza innym użytkownikom w pracy, podczas gdy w przypadku systemów wielodostępnych awaria komputera oznacza koniec pracy całego systemu. Z zastosowania sieci komputerowych wynikają następujące korzyści:

  • możliwość dzielenia zasobów sieciowych,
  • oszczędności przy rozbudowie bazy komputerowej,
  • możliwość wykorzystania poczty elektronicznej,
  • możliwość zorganizowania grup roboczych o różnych prawach dostępu.
Dzięki tym zaletom lokalne sieci komputerowe przyczyniają się do obniżenia kosztów systemów informatycznych w instytucjach a także usprawniają ich pracę.


Literatura:
Zydorowicz T.: PC i sieci komputerowe. PLJ Warszawa 1993

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Poprawiony: niedziela, 13 grudnia 2009 16:09
 

bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Valid XHTML and CSS
Reklama: